3SMC18CA BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 5
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,621
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 669
Comchip Technology
Bourns Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 557
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
29.2V Clamp 102.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC18CA BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC18CABKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC18CA BK PBFREE
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V