ELBV350ELL302AL20S
DigiKey Part Number
565-ELBV350ELL302AL20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELBV350ELL302AL20S
Description
CAP ALUM 3000UF 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELBV350ELL302AL20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C