J104D2C48VDC.20S
DigiKey Part Number
2449-J104D2C48VDC.20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104D2C48VDC.20S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J104D2C48VDC.20S Models
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
4 ms
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 200W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
4.2 mA