J115F31C24VACS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 235
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
J115F31C24VACS
DigiKey Part Number
2449-J115F31C24VACS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31C24VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F31C24VACS Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
7.2 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
200 mA
Coil Resistance
120 Ohms