CSEB0550H-5R6M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0550H-5R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0550H-5R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0550H-5R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0550H-5R6M
Description
FIXED IND 5.6UH 8.1A 25.5 MOHM
Detailed Description
5.6 µH Shielded Molded Inductor 8.1 A 25.5mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSEB0550H-5R6M Models
DC Resistance (DCR)
25.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.219" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
9.7A