CSEB0550H-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0550H-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0550H-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0550H-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0550H-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 7.1A 29.3 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 7.1 A 29.3mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
CSEB0550H-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
29.3mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.219" L x 0.211" W (5.55mm x 5.35mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
6.9A