MSD1038V-683MEC
DigiKey Part Number
2457-MSD1038V-683MEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSD1038V-683MEC
Description
Power Inductor, coupled, high vo
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 272 µH Inductance - Connected in Series 68 µH Inductance - Connected in Parallel 345mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel Nonstandard, 4 Lead
Category
DC Resistance (DCR) - Parallel
345mOhm Max
Manufacturer
Coilcraft
DC Resistance (DCR) - Series
690mOhm Max
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Coils
2
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Inductance - Connected In Parallel
68 µH
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Inductance - Connected In Series
272 µH
Height
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%