CDBHM1100L-HF
DigiKey Part Number
641-1429-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1429-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1429-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBHM1100L-HF
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A MBS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount MBS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBHM1100L-HF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Manufacturer
Comchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
TO-269AA, 4-BESOP
Technology
Schottky
Supplier Device Package
MBS
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
1 A