DTB-15MP-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4771-DTB-15MP-KIT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DTB-15MP-KIT |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS TERM BLK |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Terminal Block |
Mfr | Primary Material Plastic |
Packaging Retail Package | Shell Material, Finish Plastic |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Connector Style | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Type Plug, Male Pins | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Rows 2 | Features Assembly |
Mounting Type | Voltage Rating 220V |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Color Silver |
Contact Type Signal | Wire Gauge 20-26 AWG |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -45°C ~ 85°C |