477KXM063MQV
DigiKey Part Number
1572-1154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
477KXM063MQV
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 352.7mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
352.7mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C