685MMR250K
DigiKey Part Number
1572-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
685MMR250K
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V