CD16FD331JO3F
DigiKey Part Number
338-3980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD16FD331JO3F
Description
CAP MICA 330PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.234" (5.94mm)
Capacitance
330 pF
Features
RF, High Q, Low Loss
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)