DME2W6P8K-F
DigiKey Part Number
338-4053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME2W6P8K-F
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DME2W6P8K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.220" L x 0.531" W (31.00mm x 13.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V