PCA1000F-5
DigiKey Part Number
1776-PCA1000F-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA1000F-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.01" L x 4.02" W x 1.61" H (178.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, D-Mark, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
200 A