PLA150F-36
DigiKey Part Number
PLA150F-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLA150F-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLA150F-36 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.08" L x 1.61" W x 3.82" H (129.0mm x 40.9mm x 97.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
36V
Base Product Number
Current - Output 1
4.2 A