STMGFS15483R3-J
DigiKey Part Number
STMGFS15483R3-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STMGFS15483R3-J
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 13W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 3.3V 4A 76V Input
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Power (Watts)
13W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
3.66" L x 2.05" W x 1.06" H (93.0mm x 52.1mm x 26.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
3.3V