SUCS101215B
DigiKey Part Number
1776-2693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUCS101215B
Description
DC DC CONVERTER 15V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 800mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
800mA
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.58" L x 0.85" W x 0.28" H (40.2mm x 21.5mm x 7.0mm)