SUS1R50505BP
DigiKey Part Number
SUS1R50505BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUS1R50505BP
Description
DC DC CONVERTER 5V 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 4.5V - 9V Input
Category
Power (Watts)
1.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
74%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
5-SMD Module
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
0.84" L x 0.48" W x 0.26" H (21.4mm x 12.2mm x 6.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
300mA