296UD103B1N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CT2265-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 296UD103B1N |
Description | POT 10K OHM 0.15W CARBON LINEAR |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.15W PC Pins, Board Locks |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Gangs 1 |
Manufacturer CTS Electrocomponents | Adjustment Type Top Adjustment |
Series | Rotation 300° |
Packaging Bulk | Resistive Material Carbon |
Part Status Obsolete | Termination Style PC Pins, Board Locks |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Knurled |
Tolerance ±20% | Actuator Length 0.539" (13.70mm) |
Power (Watts) 0.15W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch None | Mounting Type Through Hole, Snap In |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Rectangular - 0.504" x 0.492" Face (12.80mm x 12.50mm) |