HTEH16080H-R56MSR
DigiKey Part Number
2037-HTEH16080H-R56MSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-HTEH16080H-R56MSRCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-HTEH16080H-R56MSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTEH16080H-R56MSR
Description
FIXED IND 560NH 2.2A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Unshielded Molded Inductor 2.2 A 60mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)