BSB01503HA3-00CGE
DigiKey Part Number
603-2064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSB01503HA3-00CGE
Description
FAN BLOWER 15X3.5MM 3VDC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 3VDC Square - 15mm L x 15mm H Sleeve 0.170 CFM (0.005m³/min) 3 Position Rectangular Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSB01503HA3-00CGE Models
Category
Noise
30.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
150 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.003 lb (1.36 g)
Size / Dimension
Square - 15mm L x 15mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
3.50mm
Voltage Range
2 ~ 3.5VDC
Air Flow
0.170 CFM (0.005m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.154 in H2O (38.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 40°C