AP130-33RG-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP130-33RG-7 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC-59R |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-59R |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 100 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 58dB (100Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SC-59R |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA |