AP130-33RG-7
DigiKey Part Number
AP130-33RGDITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP130-33RGDICT-ND - Cut Tape (CT)
AP130-33RGDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP130-33RG-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC-59R
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-59R
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SC-59R
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA