AP2139AK-1.8TRG1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2139AK-1.8TRG1 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1.5 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Last Time Buy | Protection Features Over Current |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA |