AP2205-18Y-13
DigiKey Part Number
AP2205-18Y-13DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2205-18Y-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-89-3
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-243AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
24V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V