AP2205-25W5-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2205-25W5-7 |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT-25 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-25 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | PSRR 60dB (100Hz ~ 1kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 24V | Supplier Device Package SOT-25 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA |