D24V0S1U2TQ-7
DigiKey Part Number
31-D24V0S1U2TQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D24V0S1U2TQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D24V0S1U2TQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D24V0S1U2TQ-7
Description
TVS DIODE 24VWM 36VC SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D24V0S1U2TQ-7 Models
Category
Power - Peak Pulse
360W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
27V
Package / Case
SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)