DMP3028LSD-13
DigiKey Part Number
DMP3028LSD-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP3028LSD-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP3028LSD-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP3028LSD-13
Description
MOSFET 2P-CH 30V 6A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 6A 1.3W Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMP3028LSD-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.9nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1241pF @ 15V
Part Status
Active
Power - Max
1.3W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
6A
Supplier Device Package
8-SO
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 7A, 10V