DMTH10H010SPSQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H010SPSQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H010SPSQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H010SPSQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H010SPSQ-13
Description
MOSFET N-CH 100V PWRDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 11.8A (Ta), 100A (Tc) 1.5W (Ta), 166W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56.4 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4468 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 166W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.8mOhm @ 13A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA