GDZ5V1LP3-7
DigiKey Part Number
GDZ5V1LP3-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
GDZ5V1LP3-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
GDZ5V1LP3-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ5V1LP3-7
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW 2DFN
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±5% Surface Mount X3-DFN0603-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GDZ5V1LP3-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C