SDM20U40-7
DigiKey Part Number
SDM20U40-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDM20U40-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SDM20U40-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM20U40-7
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 250mA Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM20U40-7 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
10 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 200 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)