ZXTN10150DZTA
DigiKey Part Number
31-ZXTN10150DZTATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXTN10150DZTACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXTN10150DZTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTN10150DZTA
Description
TRANS NPN 150V 1A SOT-89-3
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 150 V 1 A 135MHz 1.5 W Surface Mount SOT-89-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 150mA, 250mV
Mfr
Power - Max
1.5 W
Frequency - Transition
135MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
150 V