DI050N04BPT-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI050N04BPT-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI050N04BPT-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI050N04BPT-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI050N04BPT-AQ
Description
MOSFET, POWERQFN 3X3, N, 40V, 50
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 50A (Tc) 35.7W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2280 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
35.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 30A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA