DIF075F065
DigiKey Part Number
4878-DIF075F065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIF075F065
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 385 W Through Hole TO-247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIF075F065 Models
Category
Switching Energy
1.7mJ (on), 1.35mJ (off)
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/152ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 7.5Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
162 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
TO-247-4
Power - Max
385 W