DIW040F135
DigiKey Part Number
4878-DIW040F135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW040F135
Description
IGBT TRENCH FS 1350V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1350 V 80 A 510 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW040F135 Models
Category
Power - Max
510 W
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Switching Energy
3mJ (on), 1.5mJ (off)
Packaging
Tube
Input Type
Standard
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
21ns/95ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
600V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1350 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A