DIW170SIC049
DigiKey Part Number
4878-DIW170SIC049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW170SIC049
Description
SICFET N-CH 1700V 67A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 67A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW170SIC049 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 15mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
179 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+18V, -4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3046 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49mOhm @ 40A, 18V