P4SMAJ33A
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P4SMAJ33ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P4SMAJ33ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4SMAJ33A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V