P4SMAJ70A-AQ
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ70A-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ70A-AQ
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Detailed Description
113V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4SMAJ70A-AQ Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V