PV7F2Y011-3R4
DigiKey Part Number
EG5410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV7F2Y011-3R4
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV7F2Y011-3R4 Models
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue/Green/Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
48 V