TL4100AF120QG
DigiKey Part Number
EG4963TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG4963CT-ND - Cut Tape (CT)
EG4963DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4100AF120QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Edge Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
TL4100AF120QG Models
Category
Actuator Length, Right Angle
2.00mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Digi-Reel®
Outline
6.20mm x 2.50mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
120gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.15mm