ECS-80-18-4
DigiKey Part Number
X164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-18-4
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF TH
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-80-18-4 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm