DZ-2R5D107T
DigiKey Part Number
604-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ-2R5D107T
Description
CAP 100F -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
100 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Snap-In 80mOhm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Elna America
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
100 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm