RFS-25V4R7ME3#5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 11,083
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3,383
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 368
KEMET
KEMET
Chemi-Con
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
RFS-25V4R7ME3#5
DigiKey Part Number
604-1049-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS-25V4R7ME3#5
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C