LXV100-048SW is Obsolete and no longer manufactured.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 47
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 2
Datasheet
1.95A 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LXV100-048SW
DigiKey Part Number
633-1100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXV100-048SW
Description
LED DRIVER CV AC/DC 48V 1.95A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
100 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Efficiency
92%
Size / Dimension
7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.95A