LXV300-024SW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
12.5A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
LXV300-024SW
DigiKey Part Number
633-1109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXV300-024SW
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 12.5A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
EXCELSYS / Advanced Energy
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP67
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
93%
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
3.4 lbs (1.5 kg)
Voltage - Output
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
12.5A