FSP200-P35-A54
DigiKey Part Number
2967-FSP200-P35-A54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP200-P35-A54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
Efficiency
91%
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.10" H (127.0mm x 76.2mm x 28.0mm)
Approval Agency
CB, CE, cURus, CSA, FCC, UL, VCCI
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
54V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
2.78 A