FSP250-H24-A54
DigiKey Part Number
2967-FSP250-H24-A54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP250-H24-A54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.28" H (101.6mm x 50.8mm x 32.5mm)
Voltage - Output 1
54V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
4.63 A