Image for B2841UY--20D000414U1930 is not available
B2841UY--20D000414U1930
DigiKey Part Number
3147-B2841UY--20D000414U1930TR-ND - Tape & Reel (TR)
3147-B2841UY--20D000414U1930CT-ND - Cut Tape (CT)
3147-B2841UY--20D000414U1930DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B2841UY--20D000414U1930
Description
LED AMBER DIFFUSED 0402 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°, 128°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Peak
592nm
Color
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm