M20-7831046
M20-7831046
Harwin’s Company Overview
M20-7831046
DigiKey Part Number
952-1837-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7831046
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
M20-7831046 Models
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
11.04mm, 12.63mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)