DF13-8P-1.25DSA(76) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 31
Datasheet
Connector Header Through Hole 8 position 0.049" (1.25mm)
DF13-8P-1.25DSA(76)
DigiKey Part Number
H126419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-8P-1.25DSA(76)
Description
CONN HEADER VERT 8POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF13-8P-1.25DSA(76) Models
Category
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V